Kapasite Raporu Nasıl Alınır?

Kapasite Raporu Nasıl Alınır? diye sorduğumuzda firmalar Sanayi Odalarına kaydolarak sanayi kuruluşu niteliği kazanan özel veya tüzel kişiliklerin kimlik kartı niteliğinde olan ve bu kuruluşların irtibat bilgilerini, üretim konularını ve yıllık üretim kapasitelerini, teknolojilerini, makine parklarını, kullandıkları ham maddeleri, sermaye ve istihdam bilgileri ile benzeri konuları içeren kapasite raporlarını, kuruluşların bağlı bulundukları Sanayi Odalarından kapasite raporu alınır.

Kapasite Raporu İmalat sanayi, ihracat , ithalat, gümrük, teşvik mevzuatı gibi birçok bürokratik işlemde, sanayi kuruluşu ile ilgili bilgilerin kapasite raporlarından elde edilmesi tercih edilmekte ve her geçen gün kapasite raporlarının önemi artmaktadır ve kendi kendimize kapasite raporu nasıl alınır diye kendimize sormaktayız.

Sanayi Odalarımızca görevlendirilen ekspertiz heyeti aracılığıyla firma iş yerinde yapılan inceleme ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda düzenlenen kapasite raporları, prosedür gereğince Odalarca hazırlandıktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (T.O.B.B) onayından geçmek zorundadır.